Kako je i najavljeno, sanitarni inspektori Kantonalne uprave za inspekcijske poslove u proteklom periodu provodili su pojačane inspekcijske nadzore u tržnim centrima i malim trgovinama s ciljem kontrole proizvoda, odnosno utvrđivanja da li subjekti nadzora stavljaju u promet proizvode čiji je rok upotrebe istekao.
U periodu od 01. do 31. januara ove godine provedeno je ukupno 28 nadzora, a podaci sa terena su poražavajući, odnosno kod svih kontrolisanih subjekata inspektori su na policama zatekli neke od proizvoda sa isteklim rokom.
Iste su odmah, po nalogu i u prisustvu inspektora, subjekti nadzora uklonili sa polica i povukli iz prodaje.
Zbog utvrđenih nepravilnosti izdano je 35 rješenja o otklanjanju nedostataka i 35 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 51.000 KM.
Važno je istaći da se inspekcijski nadzori iz ove oblasti provode kontinuirano, tokom cijele godine , a posebno u ljetnim mjesecima, kada je zbog visokih temperatura i povećan rizik kvarljivosti robe.
Podsjetimo, kazne za ovakvu vrstu prekršaja propisane su Zakonom o zaštiti potrošača i Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i kreću se za pravna lica od 3 do 10.000 KM, za odgovorno lice u pravnom licu od 500 – 2.000 KM, odnosno od 2.000 – 8.000 KM za fizička lica, dok odredbe Zakona o hrani za prekršioce predviđaju kazne od 7.500 do 25.000 KM za pravno lice, dok je minimalna kazna za fizičko lice 1.250 KM.
Obzirom na rezultate provedenih kontrola u januaru mjesecu, sanitarni inspektori za hranu nastavit će i u narednom periodu sa vršenjem pojačanih nadzora iz ove oblasti, stoga apelujemo na pravna i fizička lica koja se bave prodajom i prometom proizvoda da vrše redovne kontrole i takve proizvode stave van prometa.