U Bihaću je danas u sali Vlade Unsko-sanskog kantona održana redovna godišnja konferencija za novinare Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Unsko-sanskog kantona (u daljem tekatu: Uprava) na kojoj su prezentirani postignuti rezultati u prošloj 2020. godini.
Godinu iza nas, iako punu izazova, ocijenjujemo izuzetno uspješnom, a što je prepoznala i Vlada Unsko-sanskog kantona.
“Uz svoje redovne aktivnosti Uprava bila je zadužena i za realizaciju velikog broja zaključaka Operativne grupe za koordinaciju aktivnosti i nazdor nad migrantskom krizom u USK-a (kontrola nelegalnog smještaja i prevoza migranata), kao i za kontrolu provodjenja naredbi i preporuka nadležnih kriznih štabova ministarstva zdravstva donesenih s ciljem spriječavanja širenja zaraze korona virusa, što je zahtjevalo dodatni angažman inspektora i reorganizaciju unutar same Uprave. Ali i pored brojnih ograničenja i barijera Uprava je u potpunosti odgovorila svim zadacima koji su pred nju postavljeni, te je prošlu 2020. godinu okončala vrlo uspješno i sa zavidnim rezultatima. U periodu od 01. 01. do 31. 12. 2020. godine izvršeno je 15.296 inspekcijskih nadzora, a ukupan finansijski efekat po svim osnovama (prekršajni nalozi, zahtjevi za pokretanje prekršajnih postupaka, uplaćene takse po raznim osnovama i dr.) iznosio je 2.519.234 KM“ kazao je izmedju ostalog Šerif Kosatica, direktor Uprave.
Kantonalna uprava za inspekcijske poslove u prošloj godini okončala je i jednu značajnu normativnu aktivnost. Naime, krajem prošle godine Skupština Unsko-sankog kantona usvojila je novi Zakon o inspekcijama Unsko-sanskog kantonaa, koji bi trebao omogućiti efikasniji rad inspekcije na terenu.
Sa novinama koje Zakon donosi i efketima koji bi trebali vidljivi nakon izvjesnog vremena njegove primjene prisutne je upoznao Admir Mujanović, sekretar Uprave.
„Ovu normativnu aktivnost započeli smo još 2019. godine. Stari Zakon bio je u primjeni duži vremenski period i nije bio usaglašen sa sa Zakonom o inspekcijama F BiH i Zakonom o državnoj službi Unsko-sanskog kantona. Pored efikasnijeg rada na terenu primjenom novog Zakona povećati će se i prihodi u budžetu USK-a, jer nam on sada, u odredjenim oblastima, omogućava primjenu kantonalnih propisa kojima je ta oblast uređena, a što u ranijem periodu nije bio slučaj. Novine se odnose i na postupanje sa oduzetim predmetima i robom, te zatvaranje (pečaćenje) subjekata nadzora koji obavlja djelatnost bez rješenja nadležnog organa “, istakao je Admir Mujanović, sekretar Uprave.
Konferenciji za novinare prisustvovali su i glavni inspektori Uprave koji su odgovarli na pitanja novinara iz svoje oblasti.
Sadik Alagić, glavni inspektor Inspektorata tržišno, turističko-ugostiteljske inspekcije osvrnuo se posebno na aktivnosti koje su provedene po pitanju kontrola pružanja usluga smještaja stranim licima (migranatima).
„Na području Velike Kladuše i Bihaća tokom 2020. godine izvršeno je 109 kontrola stambenih i poslovnih objekata koji su bili predmetom prijave da se u istim pružaju usluge smještaja stranim licima – migrantima. 62 subjekta su zapečaćena jer su radili bez rješenja i suprotno narebi Operativne grupe “, rekao je Sadik Alagić, glavni kantonalni inspektor Inspektorata tržišno, turističko-ugostiteljske inspekcije.
Prisutne novinare interesovalo je i da li se i u kojoj mjeri na području Unsko-sasnkog kantona poštuju higijensko-epidemiološke mjere, te rezultati pojačanog inspekcijskog nazora koji je proveden proteklog vikenda.
„Akcenat je bio stavljen na rad ugostiteljskih objekata, restorana, hotela, disko klubova i noćnih barova. Na žalost moram konstatovati, a nakon provedenih nadzora prošle sedmice kod 14 subjekata, da se se i pored brojnih upozorenja i još uvijek složene epidemiološke situacije neki od subjekata ne pridržavaju propisanih mjera. Tako je od ukupnog broja kontrolisanih, 6 subjekata bilo u prekršaju. Najčešća kršenja odnose se na nenošenje ili nepravilno nošenje zaštitne maske, nepoštivanje fizičke distance i okupljanje na jednom mjestu većeg broja od 30 osoba koliko je dozvoljeno“, kazao je Dino Ćemić, glavni kantonalni inspektor Inspektorata za sanitarne, zdravstvene, farmaceutske poslove i hranu.
Pojačani inspekcijski nadzori nad provodjenjem higijensko-epidemiloških mjera bit će nastavljeni i u narednom periodu, rečeno je na današnjoj konfrenciji. Iz Uprave i ovaj put su apelovali na pravna i fizička lica i građane Unsko-sankog kantona da se ponašaju odgovorno i poštuju propisane mjere kako bi zaštitili svoje i zdravlje drugih, odnosno kako bi izbjegli represivno djelovanje inspekcijskog organa.
„Epidemiloška situacija zadnjih dana i u USK-a se pogoršava. Pred nama je i 8. mart, Dan žena kada mnogi ugostitelji organizuju proslave. Takva mjesta, ukoliko se ne poštuju sve mjere, predstavljaju potencijalni rizik za širenje zaraze. Zato ponovo apelujemo na pravna i fizička lica i građane da se ponašaju odgovorno i da, ukoliko se i odluče organizovati ili prisustvovati proslavi Dana žena, poštuju sve propisane mjere od pravilnog nošenja zaštitne maske do držanja fizičke distance i dozvoljenog broja okupljenih na jednom mjestu“, dodao je Ćemić.
Sa aspekta radno-pravnog statusa i položaja radnika na području Unsko-sanskog kantona Sena Družić, glavna kantonalna inspektorica Inspektorata rada, zaštite na radu i socijalne zaštite, prisutne je upoznala sa brojnim nepravilnostima kod određenih subjekata nadzora na području Unsko-sanskog kantona tokom 2020 godine, a što se prvenstveno odnosi na rad bez regulisanog radno-pravnog statusa i prekovremenog rada.
Konferencija za novinare održana je uz poštivanje svih propisanih higijensko-epidemioloških mjera.